Sigrid hos DIO hedret for beste fagprøve i Oslo 2025

– Vi tar av oss hatten og bøyer oss i støvet. Slik beskriver juryen innsatsen til medieteknikklærling Sigrid Svae. Forrige mandag fikk hun fagprøvemedalje for en helt spesielt god prestasjon.

Vinner Sigrid holder opp fagbrev og fagprøvemedaljen
Foto: DFØ
Tidligere medieteknikklærling, Sigrid Svae, nå fast ansatt i Departementenes digitaliseringsoganisasjon (DIO).

Sigrid har vært lærling i medieteknikkfaget hos Departementenes digitaliseringsorganisasjon (DIO), en lærebedrift som er tilknyttet OK stat. Her har hun imponert stort, og har nå fått fast jobb etter læretiden.

Dette er fagprøvemedaljen

Hvem kan få den? Kandidater som er lærling i Oslo, som leverer en fagprøve til «Meget godt bestått» og viser svært god helhetlig kompetanse.

Hvem bestemmer? Prøvenemnda nominerer kandidaten. Deretter avgjør en jury fra Yrkesopplæringsnemnda hvem som får medaljen.

Hva vektlegges? Juryen gjør en helhetlig vurdering av alle 4 delene i fagprøven. De legger stor vekt på at oppgavene er løst på en effektiv og profesjonell måte.

Fagprøvemedaljen i Oslo henger svært høyt. Den deles kun ut til kandidater som får karakteren «meget godt bestått», og som viser en faglig forståelse helt utenom det vanlige. Det var en stor dag i Oslo rådhus mandag 24. november da Sigrid Svae ble ropt opp på scenen.

Kontrollerte TV-sending til hele verden

Sigrid fikk en svært krevende oppgave på sin fagprøve. Scenarioet var en travel dag for regjeringen som inkluderte:

  • Pressemøter om havvind
  • Lansering av en NOU (Norges offentlige utredninger - ekspertråd til regjeringen)
  • Offisielt besøk av den franske presidenten

Jobben til Sigrid var å styre kontrollrommet. Hun hadde ansvaret for at bilde og lyd fra alle disse hendelsene nådde feilfritt ut via regjeringen.no til NRK, TV2, VGTV og internasjonale medier.

– Det er ikke rom for at den franske presidenten kommer på talerstolen, og så har vi ikke perfekt bilde eller lyd ut. Her skal ingenting gå galt, forklarte Sigrid selv under planleggingen.

Departementenes digitaliseringsorganisasjon (DIO)

Oppdrag: Leverer digitale fellestjenester, sikkerhet og drift til alle departementene, Norges utenriksstasjoner, DSS og Statsministerens kontor.

Hva gjør DIO? DIO sørger for at regjeringens infrastruktur fungerer. Dette omfatter alt fra sikker IKT-drift og utvikling av digitale innbyggertjenester, til teknisk gjennomføring av pressekonferanser og statsbesøk.

Lærefag hos DIO: IT-drift og medieteknikk

Holdt hodet kaldt under hele fagprøven

Juryen beskriver en kandidat med full oversikt og ro. De lot seg spesielt imponere over hvordan Sigrid håndterte flere ting samtidig:

– Hun snakket med teknikere ute på oppdrag på det ene øret, kommuniserte med kolleger i rommet, og styrte sendingen med stø hånd – alt på én gang.

Til tross for tekniske utfordringer og knappe tidsfrister, mistet hun aldri kontrollen. Resultatet ble perfekt bilde og lyd ut til hele verden.

– Så imponerende at ord blir litt fattige

Prøvenemnda sparer ikke på rosen i sin oppsummering:

«Det arbeidet kandidaten utførte er så imponerende at ord blir litt fattige. Vi tør påstå at det ikke er mange teknikere på dette nivået i Norge. Dette er den beste fagprøven vi har sett».

OK stat gratulerer Sigrid Svae, faglig leder og teamet rundt lærlingen med en velfortjent medalje!

En smilende ung kvinne i midten holder frem et fagbrev-vitnemål og en medalje, flankert av to menn i mørke dresser.
Foto: DFØ
Fra venstre: Sigrids faglige leder, seniorrådgiver Thomas Dragsnes, Sigrid Svae og seksjonssjef Atle Gran fra DIO.

Skal du snart ta fagprøven?

Følg lenkene under og se hvordan du kan forberede deg til fagprøven via testfagprøve. I vår guide til fagprøven kan du se hva som skjer på de ulike delene den dagen det gjelder.

Publisert: 2. desember 2025

Fant du det du lette etter?

Nei

Det beklager vi!

Tilbakemeldingen din er anonym og vil ikke bli besvart. Vi bruker den til å forbedre nettsidene. Hvis du vil ha svar fra oss, ta kontakt på telefon, e-post eller kundesenter på nett.